Wrzosy i wrzośce w ogrodzie

Te niewielkie krzewinki o łuskowatych lub igiełkowatych zawsze zielonych liściach są wciąż rzadko stosowane w ogrodach. A szkoda, ponieważ różnorodność form i bogata kolorystyka kwiatów i ulistnienia sprawia, że rośliny te są bardzo dekoracyjne i mogą zadowolić wszelkie gusty.

Te drobne rośliny, aby były efektowne, wymagają sadzenia w masie, czyli nie mniej niż po 5 roślin w grupie. Ogrody, w których uprawia się wrzosy, najładniej wyglądają, gdy sadzi się po 10 do 15 roślin tej samej odmiany obok siebie na 1 m kwadratowy (czyli w rozstawie 20-30 cm) i w towarzystwie innych roślin, np. karłowymi iglakami, azaliami, różanecznikami, żarnowcami. Wówczas już krótko po posadzeniu można osiągnąć widowiskowy efekt.

Nie zapominajmy, że wrzosy to tylko kwiaty kwitnące późnym latem. To także różnokolorowe ulistnienie: cytrynowo-żółte, pomarańczowe, miedziane, srebrzyste oraz oczywiście różne odcienie zieleni. W masie mogą dać wspaniały kobiercowy efekt! Warto dobrać także odpowiednie terminy kwitnienia, by mieć w ogrodzie interesujące kolorowe plamy w róznych okresach sezonu wegetacji.

Najlepszym miejscem dla wrzosów i wrzośców jest miejsce słoneczne i osłonięte od wiatru. Wymagają gleby o kwaśnym odczynie, lekkiej lub piaszczystej. Jednak nawet, gdy w ogrodzie nie ma takiej gleby, łatwo można przygotować dla nich odpowiednie stanowisko. Wystarczy dodać do istniejącej gleby sporo nieodkwaszonego torfu i przekopać nie głębiej jak 30 cm. Po posadzeniu wrzosów i wrzośców dobrze jest rozsypać wokół nich drobną korę sosnową jako ściółkę, która ogranicza parowanie wody i wzrost chwastów. Kory nie należy żałować –  grubość warstwy kory to nie powinna być mniejsza niż 2 cm.

Wrzosy i wrzośce nie lubią intensywanego nawożenia. Wystarczy jednorazowa dawka dowolnego nawozu wieloskładnikowego lub przeznaczonego dla roślin kwaśnolubnych zastosowana wczesną wiosną.

Jednym z najważniejszych zabiegów decydujących o ostatecznym efekcie jest cięcie! Wielu właścicieli ogrodów nie lubi cięcia roślin. Niesłusznie, zwłaszcza w przypadku wrzosów i wrzośców. Cięcia pędów dokonywać należy tuż poniżej przekwitłych kwiatów. Najlepiej używać do tego szerokich nożyc do żywopłotów. Takie cięcie bardzo dobrze wpływa na zagęszczanie się roślin i obfitsze kwitnienie!

Terminy przycinania:

  • wczesna wiosna: wszystkie wrzosy oraz wrzośce z gatunków Erica tetralix, Erica vagans, Erica watsonii
  • późna wiosna, zaraz po przekwitnięciu: wrzośce z gatunków Erica carnea, Erica darleyensis

W okresie dużej wilgotności powietrza można zaobserwować czasem pojawianie się na roślinach szarej pleśni. Można temu zapobiec stosując profilaktyczne opryski jednym ze środków grzybobójczych, np. Euparen, Rovral itp.

Na zimę dobrze jest przykryć wrzosowisko gałazkami drzew iglastych lub np. siatką stosowaną do cieniowania roślin przez szkółkarzy, nigdy natomiast nie powinno się używać folii, liści lub słomy, które sprzyjają gniciu roślin.

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz


Przeczytaj poprzedni wpis:
Pnącze na ścianie

Kilka lat temu napisałem na witrynie Arboretum artykuł o rzekomej szkodliwości stosowania pnączy na ścianach. Ponieważ ten temat, jak się okazuje,...

Zamknij